Novela KZ-1F, sprejeta marca 2020, je s posegom v 95. člen KZ-1 močno podaljšala zastaralne roke za izbrana kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost.
Novela KZ-1G, sprejeta junija 2020, pa je spremenila 308. člen KZ-1, v katerem so določbe o prepovedanem prehajanju meje ali ozemlja države. Sprememba je bila uvedena zaradi spremenjenih družbenih razmer, množičnih migracij z Bližnjega vzhoda ter interesa Republike Slovenije, da varuje svoje meje in notranje ozemlje, in pravice odločanja o tem, kdo lahko vstopi na njeno ozemlje.
Poseben dodatek k uvodnim pojasnilom je poglavje o položaju živali v kazenskem pravu. Povod za ločeno poglavje, ki v zakonskem besedilu obeh novel ni izrecno zajeto, je marca 2020 sprejeta novela Stvarnopravnega zakonika SPZ-B, ki je v zakonik vnesla novi 15.a člen z naslovom Žival in določbo, da živali niso stvari, ampak čuteča živa bitja. Ker je kazenskopravna zakonodaja zaradi enotnosti pravnega sistema vezana na posebne predpise in ker je stvarnopravni zakonik temeljni predpis, ki pravno ureja pojem stvari, se porajajo nadvse zanimiva vprašanja. Ali so v kazenskem pravu živali po novem izenačene z ljudmi? Ali premoženjski delikti, ki so živali prej vsaj delno ščitili, zdaj tega ne omogočajo več, saj živali ni več mogoče zajeti v koncept stvari? Kako nova opredelitev pojma živali vpliva na splošni in na posebni del KZ-1?
Vezava: trda
ISBN: 978-961-247-443-0
Št. strani: 368
Leto izdaje: 2020
Dr. Miha Šepec je docent za področje kazenskega prava na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru ter predstojnik Inštituta za kazensko in prekrškovno pravo pri Pravni fakulteti Univerze v Mariboru. Na fakulteti je nosilec predmetov Kazensko pravo in Kazensko procesno pravo, v sklopu magistrskega študijskega programa izvaja predmet Kazensko pravo – izbrane teme, na ravni doktorskega študija pa predmet Instituti kazenskega prava. Sodeluje tudi s Filozofsko fakulteto Univerze v Mariboru in Fakulteto za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, kjer je nosilec predmeta Medijsko pravo.
Je urednik nastajajočega komentarja splošnega dela slovenskega Kazenskega zakonika (KZ-1), vodja mednarodnega projekta EU JUST z naslovom Evropski preiskovalni nalog – pravna analiza in praktične dileme mednarodnega sodelovanja (EIO-LAPD). Je avtor in soavtor več monografij s področja kazenskega prava. V bibliografski bazi Cobiss ima več kot 200 avtorskih vpisov, od tega 64 znanstvenih. V letih 2018 in 2019 so ga uporabniki spletnega portala IUS INFO izbrali med deset najbolj vplivnih pravnikov v Sloveniji.
Tivolska cesta 50
1000 Ljubljana
DŠ: SI27683893
E-mail: prodaja@gvzalozba.si
Telefon: 01 30 91 820
Fax: 01 30 91 815